Tradicijos

Written in

sukūrė

Mūsų airsofto (kas lietuviškai dėl kažkokių priežasčių yra vadinama straikbolu) komandoje yra tokia tradicija – prieš kiekvieną žaidimą išsidalinti Skittles pakuotes ir žaidimo metu kartas nuo karto pasisaldinti gyvenimą bei pasidalinti saldainiais su komandos draugu. Tai yra labai gera tradicija, ypač kai lyja ir batuose žliugsi vanduo, arba kai dvidešimt penktą kartą nušautas visiškai be motyvacijos eini į vadinamąjį mertviaką, iš kurio po tam tikro laiko vėl gali sugrįžti į žaidimą. Tiesa, mūsų airsofto komanda gyvuoja kiek mažiau nei metus, o ši tradicija tikriausiai dar trumpiau (kažkiek laiko užtruko įtikinti komandą nešiotis su savimi vaivorykštinius saldainius ir dalinantis jais nepamiršti šūkio taste the rainbow, share the rainbow). 

Ir kadangi pastaruoju metu nemažai kognityvinės energijos išeikvojau galvojimui apie tradicijas, šioje vietoje kilo klausimas: ar ši mūsų ant bajerio atsiradusi tradicija kvalifikuojasi kaip tradicija? Ir koks apskritai yra laiko taškas, nuo kada paprotys tampa tradicija, arba kada tradicija tampa pasenusi ir jos galima atsisakyti? 

Neskaitant neapibrėžtumo, tradicijos išties yra tik spaudimas, kurį patiriame iš jau nebegyvų žmonių.

Jei vadovausimės evoliucija, tai homo sapiens žemėje pasirodė prieš kažkur 200 000 metų. Labai ilgą laiką po to kai pasirodė pirmieji homo sapiens, tradicija buvo klajoti ir rinkti maistą be pastovios vietos. Ši tradicija tęsėsi didžiąją dalį homo sapiens gyvavimo ir baigėsi kažkur viso labo prieš 10 000 metų, kuomet surinktos sėklos buvo pradėtos sodinti, prisijaukinti galvijai ir nuo to laiko klajoti po pasaulį tapo nebepopuliaru. Galima sakyti, kad ta tradicija kaip ir numirė, ją pakeitė tradicija būti daugmaž vienoje vietoje, turėti greitai prieinamo maisto, nemirti nuo išsekimo ar susirėmimo su laukiniais gyvūnais. Tada atsirado tradicija maistą konservuoti, pūvančių vaisių vartojimą pakeitė alkoholinių gėrimų gamyba. Medicina vis dar buvo labai tradicinė, pagrindiniai gydymo būdai iš esmės buvo palaukti kol praeis arba praskelti kaukolę, kad iš jos išeitų blogos dvasios. 

Kiek vėliau iš pavienių fermerių atsirado pirmosios civilizacijos, kai kurios išsivystė iki šiandien neįtikėtinai aukšto lygio vien tik tam, kad po to degintų bibliotekas arba bankrutuotų per finansines krizes, tikėdamiesi, kad jų skolos bus nurašytos. Medicina vis dar buvo labai tradicinė, bet labiau progresyvūs medikai eksperimentavo su dėlėmis kraujui nuleisti. Neabejoju, kad jau tuomet atsirado pirmieji anti-gydymo metodininkai, kurie teigė, kad gydymas dėlėmis sukelia autizmą, nes Ištaro iš Babilono sūnus po gydymo dėlėmis tapo autistu (ar bent jau taip teigė molinės plokštelės, rastos pakelėje).

Civilizacijos žlugo, vietoj jų atsirado naujos civilizacijos, prasidėjo tie tamsieji viduramžiai, kurie dabar atrodo kaip nemenkas žingsnis atgal nuo Romos imperijos, kurioje buvo vandentiekis, bet tai tikriausiai buvo toks konsensusas tuomet ir buvo bandyta grįžti prie labiau tradicinių gyvenimo būdų, nes ta higiena pasirodė per daug homo. Pagal man žinomus šaltinius kažkur XIII amžiuje šiaurinėje Europos dalyje jau buvo gan tradiciška oficialiai sukurti šeimą tarp vyro ir žmonos bei gimdyti kiek įmanoma daugiau vaikų, nes kažkodėl medicina vis dar buvo itin tradicinė. Gal net labiau tradicinė, nei tame tarpe tarp prieš mūsų erą ir mūsų erą. Tuo metu toks atskiras šeimos vienetas buvo itin progresyvi idėja, kadangi didžioji dalis likusių žmonių vis dar gyveno tradiciškai dideliame ūkyje su savo tėvais, seneliais ir be tradicinių santuokų, nes atskiram gyvenimui reikėjo turto, o turto nelabai kas turėjo. Apskritai, vestuvės buvo toks didikų reikalas, nes jie vieninteliai iš žmonių išnaudojimo sukaupdavo turtus. Išnaudojamieji žmonės nelabai rūpinosi tokiais dalykais kaip šeima, kadangi gyveno pačiame Maslow piramidės dugne.

Tas naujoviškas būdas susituokus palikti tėvus ir kitus giminaičius po truputį atnešė industrinę revoliuciją, kadangi naujam šeimos ūkiui reikėjo kažkaip susikurti daugiau turtų, palikti juos vaikams, pradėjo rastis vidurinioji klasė. Taip pradėjo nykti tradicija neturėti nieko ir gyventi šia akimirka, atsirado daugiau nerimo dėl ateities, ypač dėl finansinės gerovės. Medicina progresyvėjo, tradiciniai būdai skelti kaukolę ar nuleisti kraują tapo nebe tokie populiarūs, žmonės pradėjo pjaustyti lavonus, artimiau susipažinti su žmogaus kūnu. Dėl šio aiškaus pasipriešinimo evoliucijai gyvenimo trukmė nemenkai šoktelėjo.

Suprantama, jei vadovausimės Biblija, tai tokia atominė šeima buvo nuo pat pradžių, kai Dievas nusprendė išspirti Adomą ir Ievą iš rojaus, nes jie suvalgė obuolį, kuris dėl kažkokių priežasčių buvo uždraustas. Man asmeniškai vadovautis Biblija yra kiek baugu, kadangi išvaryti iš rojaus Ieva ir Adomas buvo pirmieji ir vieninteliai žmonės žemėje, taigi medicinos nebuvo apskritai ir vienintelis būdas garantuoti rūšies išlikimą buvo incestas. Ta prasme, visi beveik 8 milijardai žmonių atsirado iš dviejų žmonių, kurie buvo išvaryti iš rojaus. Kažkaip atsirado ir skirtingos rasės, bet Biblija šito nelabai paaiškina, tik vieną po kitos serviruoja incesto istorijas. Nepamirškime Loto istorijos ir Pradžios knygos, kurioje aprašoma tikrai siaubinga istorija, kaip viena pavyzdinga šeima savo namuose Sodome sulaukė angelų, kuriuos kaimo gyventojai norėjo pasiimti sau, kažkokiems nešvariems seksualiniams eksperimentams, bet Lotas, būdamas pavyzdingas žmogus, vietoj nepažįstamų angelų, kurie, suprantama, buvo priėmę žmogaus išvaizdą ir galėjo būti tiesiog vieni pirmųjų apsišaukėlių, kaimiečiams pasiūlė savo dukras. Kaimiečiai nesutiko ir kažkodėl paliko juos ramybėje; angelai savo ruožtu liepė Lotui ir jo šeimai nešdintis iš Sodomo, nes Dievui labai nepatiko yeshomo požiūris, bet jis neturėjo nieko prieš siūlymą nepažįstamus vyrus iškeisti į savo paties dukras. Bet viskas gerai baigėsi, nes dorovinga Loto šeima vienintelė gavo informaciją apie artėjančią apokalipsę ir turėjo visus šansus išsigelbėti su viena sąlyga – nežiūrėti atgal. Sakytum gan lengvai įgyvendinama sąlyga mainais į gyvybę, bet Loto žmonai visgi pasirodė verta rizikuoti, ji atsisuko atgal ir buvo paversta druskos stulpu. Kiek vėliau Lotas su savo dukromis apsigyveno olose, kur vieną naktį vyresnioji dukra nugirdė savo tėvą ir su juo pasimylėjo (be sutikimo, suprantama), kitą naktį tą patį padarė kita dukra (taip pat be sutikimo). Abi dukros susilaukė sūnų. Čia reikėtų paploti, nes Lotas, net visiškai girtas ir be sąmonės sugebėjo išlaikyti erekciją ir jo spermatozoidų kiekis buvo tikrai nebūdingas tam laikui, kadangi nėštumas užklupo iš pirmo karto. 

Čia yra pati puikiausia vieta tikintiesiems apginti savo tikėjimą argumentu, kad ne viskas Biblijoje turi tiesioginę reikšmę.  Tik tam tikri dalykai turi tiesioginę reikšmę, bet daug dalykų yra metaforos ir turi perkeltinę prasmę. Kitaip tariant tikroji tradicija interpretuojant Bibliją kyla iš Rabinizmo, o karaimų tradicija priimti viską tiesiogiai ir pasidaryti savo išvadas nėra gera ir priimtina. Kaip ir nėra priimtina tradicija vesti išprievatavimo auką, kuri buvo labai gyva Bibliniais laikais. Pasak Pakartoto Įstatymo knygos:“Jei vyras, sutikęs nesusižadėjusią mergaitę, pagriebtų ją ir gulėtų su ja, ir jie būtų sugauti, tas vyras sumokės mergaitės tėvui penkiasdešimt šekelių sidabro ir turės ją vesti, nes ją pažemino; jis negalės jos atleisti per visas savo dienas”. 

Visi šie pamąstymai niekaip nepadėjo suprasti, ar tikrai tradicinė šeima yra tradicinė ir kodėl tradicinė medicina nebėra tradicinė, nors kiti tradiciniai dalykai vis dar yra tradiciniai. Čia tikriausiai susiję su interpretacija ir vienus dalykus reikėtų interpretuoti tiesiogiai, o kitus – perkeltine prasme. Tik nelabai kas galėtų paaiškinti, ką kada ir kaip reikėtų interpretuoti. Todėl ir atsiranda tokių pasimetusių vertime žmonių, kurie vietoj to, kad nesidemonstruotų ir ramiai būtų, renkasi į maršus ir skleidžia savo tradicijas. Bet vėlgi, niekas nepaaiškina kodėl vienoms grupėms reikėtų demonstruotis, o kitoms – nereikėtų. Ypač kai tos grupės, kurios liepė kitoms grupėms nesidemonstruoti dabar demonstruojasi pačios. 

Taip ir likau nesupratęs ar mūsų airsofto komandos Skittles tradicija iš tikrųjų yra tradicija, ar dėl šios tradicijos vadinimo tradicija būsiu nuteistas – galbūt kuomet ateis pasaulio pabaiga ir visi bus teisiami arba Dievas nuspręs sudeginti Vilnių dėl čia vyraujančio požiūrio į žmonių lygybę bei nenoro nepažįstamų vyrų iškeisti į savo dukras planuojamam grupiniam prievartavimui. 

Žymos

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: